24.04.2023 r.

Chłodnia gastronomiczna do warzyw i owoców – jaka powinna być?

Chłodnia gastronomiczna do warzyw i owoców to ważne pomieszczenie we wszystkich lokalach gastronomicznych. To właśnie dzięki chłodniom możliwe jest odpowiednie przechowywanie żywności, w tym w szczególności warzyw i owoców takich jak ziemniaki, kapusta, cebula, marchew czy też gruszki i jabłka. Restauracje i bary serwujące jedzenie powinny stawiać jakość produktów na pierwszym miejscu, a ich odpowiednie przechowywanie gwarantuje utrzymanie ich wysokiej klasy przez dłuższy czas. Jakie urządzenia chłodnicze wybrać? Jaką żywność należy przechowywać w chłodniach gastronomicznych? Jaka powinna być profesjonalna chłodnia?

Czym jest chłodnia gastronomiczna do warzyw i owoców?

Chłodnia gastronomiczna do warzyw i owoców to specjalne miejsce, którego zadaniem jest przechowywanie żywności, w szczególności owoców i warzyw, w niskich temperaturach. Dzięki odpowiedniej technologii i wyposażeniu chłodnie wydłużają datę do spożycia produktów, które są przechowywane w ich wnętrzach. Optymalna temperatura w chłodniach to około 2-4 stopnie Celsjusza.

Chłodnie (szafy chłodnicze lub witryny chłodnicze) to jedne z podstawowych urządzeń, w które powinien być wyposażony każdy lokal gastronomiczny. Przechowywanie żywności świeżej w temperaturze pokojowej znacznie skraca czas przydatności produktów oraz przyspiesza zachodzenie procesów gnilnych. Szczególnie narażone są na to warzywa i owoce, oraz produkty mięsne i nabiałowe.

Warto nadmienić, że chłodnie – nie tylko te gastronomiczne – cechują się specjalną budową. Ważne są materiały, z których wykonane są ściany pomieszczenia, a także odpowiednio dobrane drzwi, wysokiej klasy urządzenia chłodnicze, czy umiejscowienie chłodni.

Jaką żywność należy przechowywać w chłodni?

Chłodnie wykorzystywane są w różnych branżach związanych z przetwórstwem i produkcją żywności. Wszędzie tam, gdzie konieczne jest długie i efektywne przechowywanie produktów świeżych i płodów rolnych powinny znaleźć się specjalistyczne chłodnie. Co należy przechowywać w tych pomieszczeniach?

W odpowiednich warunkach termicznych powinny być przechowywane produkty takie jak:

 • warzywa – cebula, kapusta, ziemniaki, marchewka itp.,
 • owoce – jabłka, gruszki, śliwki, brzoskwinie itp.,
 • surowe mięsa,
 • przetworzone mięsa,
 • produkty nabiałowe.

Żywność w chłodniach gastronomicznych powinna być również odpowiednio umiejscowiona. Zazwyczaj na górnych półkach, gdzie panuje minimalnie wyższa temperatura, znajdziemy sery, mleka, śmietany i jogurty. Produkty nabiałowe o silnych zapachach np. sery, najlepiej trzymać w zamknięciu. Na środkowych półkach mogą znaleźć się surowe mięsa, które trzeba przechowywać w szczelnych pojemnikach. Najniższe półki to najczęściej miejsce na przetworzone mięsa, garmażerkę oraz wędliny.

Jaka chłodnia gastronomiczna do warzyw i owoców?

Obecność szaf chłodniczych lub chłodni w lokalach gastronomicznych wymaga odpowiedniego przygotowania przestrzeni. Szef kuchni wraz z właścicielem powinni zadbać o wydzielenie odpowiedniego miejsca, które zostanie przeznaczone na profesjonalną chłodnię do przechowywania żywności.

Ważna jest budowa chłodni – odpowiednie materiały i wykorzystanie technologii budowlanych to podstawy dobrze działającej chłodni. Ścianki z pianki poliuretanowej lub ze styropianu, powinny być szczelne. Wyeliminuje to mostki termiczne. Bardzo istotne są również drzwi, które powinny odgradzać chłodnię od świata zewnętrznego. Najważniejszym elementem chłodni lub szaf chłodniczych są jednak urządzenia chłodnicze – powinny być wysokiej klasy i od sprawdzonych dostawców.

Wymiary chłodni uwarunkowane są wielkością lokalu i jego możliwościami przestrzennymi. Małe restauracje nie potrzebują dużych chłodni, skoro obsługują tylko kilka stolików, jednak w przypadku większych lokali konieczne będzie także więcej miejsca na przechowywanie żywności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze chłodni gastronomicznych do warzyw i owoców?

Wiele osób prowadzących biznes gastronomiczny zastanawia, się jak wybrać chłodnię gastronomiczną do warzyw i owoców. Wszystko zależy od wielkości i zapotrzebowania lokalu, a także od specyfiki działania restauracji. W Omnivent zawsze podchodzimy indywidualnie do naszych klientów, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie najlepszych rozwiązań dla konkretnej formy działalności. Zawsze zwracamy uwagę na możliwości, jakie daje przestrzeń i w ten sposób dobieramy wysokiej klasy sprzęt chłodniczy.

Decydując się na stworzenie chłodni gastronomicznej, istotny jest wybór agregatów chłodniczych. Liczy się przede wszystkim optymalizacja i wydajność procesu chłodzenia. Nasi specjaliści mają wieloletnie doświadczenie w pracy z maszynami chłodniczymi i wentylacyjnymi, dlatego jak nikt inny potrafią dobrać odpowiednie rozwiązania dla Twojej firmy. Każdy projekt jest spersonalizowany i dostosowany do konkretnej grupy produktów, które będą przechowywane w chłodni.

Chłodnia gastronomiczna do warzyw i owoców – o czym pamiętać?

Warzywa i owoce przechowywane w chłodniach gastronomicznych powinny być umieszczone w optymalnej dla nich temperaturze. W ten sposób zachowają swoje właściwości na dłużej, co znacznie przełoży się na optymalizację zakupów i efektywność tworzonych zapasów. Mniej wyrzucanego jedzenia i mniej zmarnowanych pieniędzy.

Organizując chłodnię gastronomiczną, warto pamiętać, że za odpowiednie warunki w tym pomieszczeniu odpowiadają jeszcze inne urządzenia, takie jak wentylatory i nawilżacze powietrza. Co więcej, w każdej chłodni powinny zostać zamontowane precyzyjne urządzenia do pomiaru temperatury – w ten sposób będzie możliwe monitorowanie i kontrolowanie warunków w chłodni.

W Omnivent specjalizujemy się w kompleksowym projektowaniu i wyposażeniu chłodni. Działamy na całym świecie, a nasze urządzenia od lat są istotną częścią rentownych firm działających w branży żywnościowej.

FAQ:

 1. Do czego służy chłodnia gastronomiczna?

Chłodnia gastronomiczna to miejsce, w którym utrzymuje się niską temperaturę, aby przechowywać tam produkty żywnościowe. Płody rolne wykorzystywane w kuchni, takie jak warzywa i owoce, a także mięso lub nabiał muszą znajdować się w chłodniach, aby zachować dłużej swoje właściwości.

 1. Jaką żywność należy przechowywać w chłodni?

W chłodniach gastronomicznych powinny znaleźć się przede wszystkim produkty świeże, takie jak:

 • warzywa,
 • owoce,
 • mięso świeże,
 • wędliny,
 • produkty nabiałowe.
 • Jaka powinna być chłodnia gastronomiczna do przechowywania warzyw i owoców?

Chłodnia gastronomiczna do przechowywania warzyw i owoców powinna być szczelnym pomieszczeniem ze ścianami pokrytymi odpowiednimi materiałami oraz ze specjalistycznymi drzwiami. Co więcej, musi być także wyposażona w wysokiej klasy urządzenia chłodnicze, które można znaleźć w ofercie Omnivent.