09.11.2022 r.

Jak przechowywać płody rolne?

Prawidłowe przechowywanie płodów rolnych to absolutna podstawa i wie o tym doskonale każdy rolnik, który tuż po ich zebraniu zastanawia się nad właściwym składowaniem. Nieprawidłowe magazynowanie może generować spore obawy dotyczące zniszczenia plonów, związane między innymi z zapewnieniem im niewłaściwych warunków środowiskowych. Zatem jak bezpiecznie przechowywać płody rolne, aby zachować ich jak najdłuższą świeżość? Jak się okazuje, sposobów jest wiele. Warto poznać wszystkie z nich!

Jak przechowywać płody rolne – podstawy

Zastanawiając się nad przechowywaniem warzyw i owoców, należy przede wszystkim zadbać o ich bezpieczeństwo, zapewniając odpowiednie warunki składowania oraz wykorzystując urządzenia chroniące przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jest to szczególnie ważne w przypadku skrajnych temperatur i niekorzystnej pogody.

To właśnie od warunków składowania zależy w głównej mierze możliwość dalszej odsprzedaży plonów i ich mechanicznej czy cieplnej obróbki, dlatego też coraz więcej rolników zwraca na ten fakt odpowiednio dużą uwagę. Jak nic innego jednak bardzo istotne jest miejsce magazynowania, które powinno zapewniać idealne warunki temperaturowe i wilgotnościowe, właściwe dla danego gatunku warzyw czy owoców. Płody rolne są kosztowne, zatem ich ochrona powinna być kluczowym zagadnieniem podczas kompletowania gospodarskiej infrastruktury.

Sposoby na przechowywanie płodów rolnych

Na pytanie, jak przechowywać płody rolne, jest tylko jedna odpowiedź – bezpiecznie. Liczy się jednak nie tylko bezpieczeństwo ludzi czy otoczenia, lecz także samego produktu, który przechowywany w niewłaściwy sposób może nie nadawać się do dalszej odsprzedaży. Warto wziąć pod uwagę dwa główne rozwiązania:

 • Komory na skrzyniopalety – bardzo popularne obecnie rozwiązanie, idealne do magazynowania warzyw i owoców, które można z łatwością włożyć również do chłodni. Dobrej jakości skrzynia powinna być wykonana z drewna świerkowego, heblowanego, suszonego, które stanowi idealny materiał do przechowywania ziemniaków, cebuli i wielu innych warzyw i owoców. Skrzyniopalety są trwałe, mocne i odporne na dużą masę przechowywanego produktu. Wyróżniamy następujące systemy, w których wykorzystywane są skrzyniopalety:
  • System ssący – to system wentylacyjny, idealny do przechowywalni, który wymusza obieg powietrza i tym samym wentylację produktów składowanych w skrzyniach ażurowych.
  • Wertykalny system ciśnieniowy „Blow” – system o działaniu podobnym do ssącego z tą jednak różnicą, że wdmuchuje powietrze pomiędzy dwa rzędy skrzyń.
  • Ściana dosuszająca – powietrze w tym systemie wtłaczane jest w otwory wentylacyjne palet i wydostaje się na zewnątrz szparami na zewnątrz skrzyni.
  • System grawitacyjny – wentylacja w tym przypadku polega na naturalnym, zgodnym z grawitacją ruchem powietrza wokół pojemników i skrzyń. Jest elastyczny w użyciu i łatwy w dopasowaniu do wymagań konkretnego gatunku.
 • Komory do magazynowania luzem – te komory mają tę przewagę nad innymi sposobami przechowywania warzyw, że nie wymagają użycia skrzyń, których zakup jest dość kosztowny. Powietrze jest bowiem wtłaczane w pryzmę za pośrednictwem kanałów wentylacyjnych.

Same konstrukcje to jednak nie wszystko – równie duże znaczenie mają także prawidłowe warunki panujące w magazynie, które powinny spełniać wszelkie wymagania każdego gatunku warzyw lub owoców. Aby to osiągnąć niezbędne jest odpowiednie wyposażenie komory w dodatkowe elementy systemu, wśród których warto wymienić:

 • Klapy wentylacyjne – są przeznaczone do wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz przechowalni z powietrzem zewnętrznym.
 • Agregaty chłodnicze – to szeroka kategoria urządzeń, służących głównie do zapewnienia jak najlepszych warunków przechowywania warzyw i owoców. W skład instalacji chłodniczej wchodzi agregat, który ma podstawowy wpływ na jej możliwości i parametry użytkowe.
 • Wentylatory – wentylator to urządzenie, będące jednocześnie sercem całego systemu wentylacji. Służy do wymuszenia obiegu powietrza i zapewnienia owocom i warzywom odpowiedniej cyrkulacji.
 • Nagrzewnice – bardzo często różne produkty wymagają nieco wyższej temperatury składowania, wówczas warto postawić na specjalne nagrzewnice, w tym na propan-butan, elektryczne, na gaz ziemny oraz na olej napędowy.
 • Urządzenia do nawilżania – czasami stworzenie odpowiednich warunków dla niektórych warzyw i owoców jest zależne również od nawilżenia, czyli dostarczenia do nich odpowiednio dużej ilości pary wodnej. W naszej firmie oferujemy między innymi technologię OmniBreeze, która zapewnia doskonałe rezultaty stosowania.

Oczywiście wybierając prawidłowy sposób składowania, należy mieć na uwadze charakterystykę asortymentu. Plony, a właściwie gatunki owoców czy warzyw, różnią się konsystencją, wymaganiami względem ilości wolnej przestrzeni czy temperatury i wilgotności, dlatego tak istotne jest dopasowanie rodzaju miejsca przechowywania do danego produktu. Liczy się także czas magazynowania, który może wynosić od kilku dni do nawet lub kilka miesięcy, jak i przeznaczenie – do dalszej odsprzedaży lub do użytku wewnętrznego w gospodarstwie.

FAQ:

 1. Jak przechowywać płody rolne?

  Przechowywanie płodów rolnych bywa dość trudne i uciążliwe, co wynika przede wszystkim z różnorodnych wymagań każdego produktu względem temperatury czy wilgotności powietrza. Z tego względu współcześni rolnicy stawiają przede wszystkim na monitorowanie warunków oraz dostosowanie magazynów czy hal do rodzaju składowanych materiałów.

 2. Przechowywanie płodów rolnych – jakie warunki należy spełnić?

  Przechowywanie płodów rolnych to stosunkowo trudne zadanie. Na rolników czeka mnóstwo pułapek. Części z nich da się uniknąć, wystarczy dokładnie przeanalizować wymagania danego gatunku względem warunków, inne jednak mogą wywoływać sporo problemów związanych np. z logistyką całego przedsięwzięcia. Liczy się temperatura, wilgotność, izolacja termiczna budynku czy nawet gęstość i konsystencja danego plonu.

 3. Sposoby na przechowywanie płodów rolnych – jakie są najpopularniejsze?

  Przechowywanie plonów wymaga zastosowania specjalnych elementów infrastruktury służących wyłącznie w tym właśnie celu. Warto przemyśleć zakup komór pod skrzyniopalety lub komór do magazynowania produktu luzem.