11.10.2022 r.

Jakie chłodzenie szafy sterowniczej? Czy potrzebna jest w niej klimatyzacja?

Szafy sterownicze to urządzenia, które stale podłączone są do prądu, dlatego też wytwarzają dużą ilość energii, co może przyczynić się do przegrzania komponentów, powodując tym spadek wydajności całej instalacji. Aby temu zapobiec, należy odprowadzić jego nadmiar za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego aparatur. Jakie chłodzenie do szafy sterowniczej będzie zatem najlepiej spełniało swoje funkcje? Odpowiadamy.

Chłodzenie szaf sterowniczych – czemu jest ważne?

Coraz częściej decydujemy się na minimalistyczne rozwiązania, które są praktyczne i funkcjonalne. Dotyczy to również szaf sterowniczych, w których uporządkowane są wszystkie najważniejsze komponenty elektroniczne. Zwiększenie gęstości upakowania elementów w szafach może jednak spowodować problemy z wydzielaniem oraz odprowadzaniem wytwarzanego ciepła, co powoduje wzrost temperatury wewnątrz obudowy. Jest to niekorzystne zjawisko, które często prowadzi do zmniejszenia trwałości układów. Gdy temperatura wzrośnie o 200°C powyżej maksymalnie dopuszczalnej, to wówczas wydajność podzespołów może spaść nawet o połowę, przez co szansa wystąpienia awarii wzrasta dwukrotnie.

Sposobem, aby uniknąć przegrzania instalacji, jest zamontowanie odpowiednich urządzeń chłodzących, takich jak klimatyzatory, czy też wentylatory. Skutecznie poprawiają one efektywność pracy szaf sterowniczych oraz zapewniają optymalne warunki dla znajdujących się w niej części.

Jaka klimatyzacja do szafy sterowniczej będzie najlepsza?

Klimatyzator warto zamontować, gdy zaobserwowaliśmy bardzo duży spadek mocy wewnątrz szafy sterowniczej. System należy dobrać pod kątem współczynnika przenikalności względnej, różnicy temperatur między otoczeniem a wnętrzem szafy oraz utraty energii.

Klimatyzatory posiadają zamknięty obieg, dzięki czemu z powodzeniem zapobiegają utratom mocy, które powstają w konsekwencji nagromadzenia ciepła w obudowie. Urządzenie pobiera energię z wnętrza szafy i oddaje je na zewnątrz, poza aparaturą. Mechanizm działania klimatyzacji opiera się na zasysaniu nagrzanego powietrza za pomocą kanału wlotowego, aby następnie je schłodzić i z dużą prędkością wdmuchać do rozdzielnicy. Ponadto system pozwala na zachowanie wysokiego stopnia ochrony IP w szafie, który jest parametrem, informującym o zabezpieczeniu zabudowy przed wpływem czynników zewnętrznych.

Jaki wentylator do szafy sterowniczej?

Kratki wentylacyjne są dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy nie odnotowaliśmy dużych strat mocy w szafie sterowniczej. Najpopularniejszym rodzajem są wentylatory filtrujące, których mechanizm działania opiera się na podstawie konwekcji, czyli zjawiska fizycznego, polegającego na przekazywaniu gorącego powietrza na skutek różnicy temperatur. Aby polepszyć ten proces, można również zamontować wentylatory recyrkulacyjne, dzięki którym ciepły gaz jest lepiej rozłożony w szafie. Oprócz tego klatki wentylacyjne z filtrem skutecznie zabezpieczają wnętrze obudowy przed zanieczyszczeniami ze strefy roboczej obiektu. Alternatywą dla wentylatorów filtrujących są te diagonalne, które pozwalają na równomierną i stałą wydajność powietrza przy optymalnym przepływie, a także niewielkiej głębokości montażowej.

Niemniej jednak zalecane jest, aby stosować wentylatory tylko wówczas, gdy powietrze zewnętrzne jest względnie czyste i może być wykorzystane do chłodzenia aparatury. Klatki należy dobierać w oparciu o wydajność powietrzną, która powinna być większa o ok. 20% od wyniku kalkulacji.

Systemy chłodzenia szaf sterowniczych – jaki wybrać?

Chłodzenie szafy sterowniczej jest dość istotne dla jej działania, dlatego też konieczne jest, aby dobrać odpowiedni system. Co zatem wybrać – klimatyzację czy wentylator? Oba te rozwiązania mają wiele zalet, niemniej jednak przeznaczone są do różnych przypadków.

Wentylatory powinny być montowane, jeśli istnieje możliwość chłodzenia szafy sterowniczej przy pomocy powietrza z zewnątrz. Oprócz tego należy zwrócić uwagę, czy we wnętrzu instalacji nie ma źródeł ciepła o dużej mocy.

Klimatyzatory natomiast świetnie sprawdzą się w momencie, kiedy szafa generuje bardzo dużą wartość energii cieplnej. Ponadto zalecane jest, aby je montować, gdy niemożliwa jest wymiana powietrza między środowiskiem wewnętrznym a zewnętrznym.

Aby uzyskać jak najlepszą wydajność szafy sterowniczej, można połączyć działanie obu tych aparatur – oczywiście, jeżeli warunki są odpowiednie.

Jakie cechy powinien wykazywać dobry system chłodniczy?

Wysoka temperatura wewnątrz szafy jest niebezpieczna dla całej sieci, dlatego też wysokiej klasy agregat chłodniczy powinien skutecznie odprowadzać powstałe ciepło. Aby ten proces zachodził prawidłowo, konieczne jest, aby system był skonstruowany z nowoczesnych i trwałych materiałów odpornych na wysokie temperatury. Ponadto powinien być on wykonany przy pomocy innowacyjnych metod, które nie tylko sprawią, że będzie ono wydajne, ale i również energooszczędne.

W Omnivent projektujemy systemy chłodnicze. Tworzymy także szafy sterownicze, oferujemy ich montaż i szkolenie z obsługi urządzenia.

FAQ:

  1. Czy chłodzenie szaf sterowniczych jest wymagane?

    Montaż systemów chłodzenia nie jest obowiązkowy, natomiast może okazać się on niesamowicie korzystny, ponieważ wydłuża czas eksploatacji szaf sterowniczych oraz zapobiega awariom, które często generują dodatkowe koszty.

  2. Szafa sterownicza – jak dobrać klimatyzację?

    Klimatyzator szafy sterowniczej należy dobierać na podstawie utraty ciepła urządzenia, współczynnika przenikalności względnej oraz różnicy temperatur między wnętrzem szafy a środowiskiem zewnętrznym.

  3. Wentylator w szafach sterowniczych – kiedy go wybrać?

    W przypadku wentylatorów odprowadzanie ciepła jest skuteczne, wówczas gdy we wnętrzu szafy nie ma komponentów, będących źródłem energii o dużej wartości. Przed wyborem wentylatora. Warto również wcześniej wykonać pomiar temperatury otoczenia, ponieważ może mieć to wpływ na efektywność urządzenia.