12.07.2022 r.

Jak dobrać i zaprojektować szafy sterownicze?

Szafy sterownicze przeznaczone są do porządkowania okablowania oraz aparatury sterowniczej, elektrycznej i elektronicznej. Stanowią jeden z najlepszych sposobów ich zabezpieczenia przed działaniem czynników zewnętrznych. Znacznie zwiększają komfort czynności konserwacyjnych oraz przeprowadzenia różnych napraw czy modyfikacji. Warto poznać cały proces projektowania szaf sterowniczych i dowiedzieć się, jaki zakres prac obejmuje.

Zastosowanie i ogólna charakterystyka szaf sterowniczych

Instalacje elektryczne, elektroniczne, automatyzacji, pneumatyczne czy elektrotechniczne są z reguły dość skomplikowane, a ich praca opiera się nie na jednym urządzeniu, a nawet na kilkudziesięciu. Każde powinno ze sobą precyzyjnie współpracować i wymieniać się, zależnie od typu instalacji i jej przeznaczenia, różnymi informacjami dotyczącymi ich pracy.

Do poszczególnych urządzeń dochodzi również niezbędne okablowanie lub orurowanie, jak i inne akcesoria, które rozbudowują lub uzupełniają całą instalację. Bez uporządkowania wszystkich części składowych prawidłowa i bezpieczna eksploatacja instalacji jest w zasadzie niemożliwa. Tutaj wkraczają szafy sterownicze.

Ze względu na zastosowanie szaf w różnego rodzaju aplikacjach nie ma na rynku jedynego słusznego rozwiązania. Każdą szafę należy dostosować do zakresu pracy, wdrożyć cechy zabezpieczające wnętrze przed standardowymi czynnikami zewnętrznymi (wilgocią, kurzem, zanieczyszczeniami stałymi) i zmodyfikować wnętrze pod konkretne urządzenia.

Warianty szaf sterowniczych

Klasyfikacja szaf sterowniczych jest dość trudna, gdyż na rynku znajdują się przeróżne konstrukcje, które w dodatku można w dużej mierze zmodyfikować. Podstawową różnicą między wybranymi wariantami jest materiał. Szafy sterownicze z metalu są trwałe, mocne, lecz także dość masywne, z kolei te wykonane z tworzyw sztucznych mogą być lżejsze i mniej wymagające w kwestii ich montażu, lecz przy okazji nieco mniej trwałe.

Kolejną różnicą pomiędzy nimi jest sama konstrukcja. Standardowe modele monolityczne składają się z jednej obudowy, w której znajdują się wytyczone miejsca montażowe do wykonania spersonalizowanej instalacji. Warianty modułowe można rozbudowywać o kolejne elementy zewnętrzne i zwiększać lub zmniejszać ich wielkość oraz zmieniać przeznaczenie.

Różnice mogą wynikać także ze sposobu ich montażu. Największe szafy są z reguły wolnostojące. W ich wnętrzu może znajdować się wiele przeróżnych urządzeń i akcesoriów, które sprawiają, że ich powieszenie na ścianie byłoby niekomfortowe dla operatorów lub niebezpieczne. Z tego względu warianty wieszane są nieco mniejsze i mają bardziej skonkretyzowane zastosowania.

Projektowanie szaf sterowniczych – od czego zacząć?

Cały proces projektowania szaf sterowniczych rozpoczyna dokładne określenie wymaganej przestrzeni. Projektant musi ocenić optymalną wielkość systemów sterowania na podstawie specyfiki danej instalacji. To bardzo wymagający etap, który z reguły zajmuje najwięcej czasu podczas przygotowań.

Nowocześni projektanci wykorzystują do niego najnowsze programy. Komputerowe wspomaganie prac inżynieryjnych znacznie przyspieszyło cały proces projektowania i zredukowało w zasadzie do zera ryzyko popełnienia kosztownego błędu, którego usunięcie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i stratą czasu.

Komputeryzacja w dziedzinie szaf sterowniczych jest zatem bardzo pomocna i w zasadzie niezbędna, szczególnie w przypadku najbardziej skomplikowanych instalacji. Automatyczne projektowanie listew zaciskowych jest usprawnieniem, które docenia się od razu po pierwszym prawidłowo zrealizowanym zleceniu. Niektóre oprogramowania komputerowe zapewniające niezawodną konfigurację listew zaciskowych skracają czas projektowania do niezbędnego minimum, a listwy zaciskowe skonfigurowane są niezwykle starannie i z dbałością o najdrobniejsze detale.

Ponadto oprogramowania te cechują się wyjątkowo prostą obsługą, a zaprojektowane i zmontowane listwy zaciskowe są precyzyjnie dopasowane do szafy sterowniczej. Czasochłonne wyszukiwanie odpowiednich produktów odchodzi już powoli w zapomnienie, a coraz popularniejsze stają się wysokowydajne systemy CAE. W niektórych modelach niezbędny okaże się zintegrowany konfigurator listwy zaciskowej.

Projektant po zakończeniu procesu wstępnego dostosowywania konstrukcji przeprowadzi jej praktyczną i techniczną modyfikację oraz montaż.

Dobrze zaprojektowane szafy sterownicze – cechy praktyczne

Wszystkie podzespoły przeróżnych systemów elektronicznych, elektrycznych czy automatyka przemysłowa składają się z urządzeń i podzespołów bardzo kosztownych. Ich uszkodzenie może wiązać się ze sporymi nakładami finansowymi oraz dużą stratą czasu, a tym samym także przestojem w pracy.

Dobrze zaprojektowane szafy np. do automatyki przemysłowej są w zasadzie bezbłędne i precyzyjnie realizują swoją pracę. Sztywna konstrukcja nie jest podatna na uszkodzenia zewnętrzne, a zamykanie np. na kluczyk gwarantuje bezpieczeństwo operatorów oraz osób nieupoważnionych do dostępu do wnętrza. Ponadto urządzenia te redukują koszty techniczne, gdyż pozwalają na szybkie przeprowadzenie prac konserwacyjnych czy napraw.

FAQ:

  1. Na czym polega projektowanie szaf sterowniczych?

    Projektowanie szaf sterowniczych jest skomplikowanym procesem, który polega na dostosowaniu szafy do wybranej aplikacji. Są używane w rozdzielniach, w automatyce, a nawet w instalacjach pneumatycznych. Proces ten rozpoczyna się od komputerowego zaprojektowania szafy, a kończy się na jej montażu.

  2. Montaż szaf sterowniczych – na czym polega?

    Tuż po zaprojektowaniu szafy sterowniczej należy ją zamontować. Konstrukcje montuje się stojąco, wiesza się na ścianie lub przy suficie – zależnie od modelu. Do końcowego montażu niezbędne okażą się wkręty oraz kołki.

  3. Komu zlecić zlecenie projektowania szaf sterowniczych?

    Urządzenia znajdujące się w szafie sterowniczej z reguły należą do dość kosztownych, dlatego liczy się efektywne projektowanie procesu za pomocą np. wiodących systemów CAE. W ten sposób likwiduje się błędy ręcznego wprowadzania informacji. W tworzeniu schematów elektrycznych profesjonaliści używają wyłącznie najlepszych programów, dlatego cały proces projektowania warto zlecić znanej firmie.