02.06.2022 r.

Jak przechowywać ziemniaki i przygotować je do magazynowania?

Ziemniaki są jednym z najpopularniejszych warzyw. Na rynku spotyka się je nie tylko w klasycznej postaci, lecz także jako frytki czy też czipsy. Aby możliwe było ich wykorzystanie przez cały rok, konieczne jest właściwe przechowywanie zbiorów. Jak przechowywać ziemniaki? Czy należy je do tego odpowiednio przygotować?

Dlaczego właściwe przechowywanie ziemniaków jest ważne?

Zanim przejdziemy do przedstawienia, jak przechowywać ziemniaki, warto wyjaśnić, dlaczego trzymanie ich w ściśle określonych warunkach jest tak ważne. Wykopki trwają z reguły od sierpnia do końca września lub początku października, choć wiele w tym przypadku zależy od wybranej odmiany. Aby możliwe było wykorzystywanie ziemniaków w innych miesiącach w roku, tak jak zostało wspomniane, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki, dzięki którym nie stracą swoich walorów.

Właściwa wilgotność i temperatura powietrza pozwalają ziemniakom zachować swój smak, co sprawia, że nawet zimą czy wczesną wiosną można cieszyć się smacznymi potrawami powstałymi na bazie tych warzyw. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na to, aby w pomieszczeniu, do którego trafiają ziemniaki, nie panowała zbyt niska temperatura, ponieważ wtedy plony zmarzną, oraz żeby była odpowiednia wilgotność powietrza, aby nie doprowadzać do nadmiernej utraty masy. Niewłaściwe warunki przechowywania ziemniaków nierzadko skutkują więc znacznymi stratami finansowymi.

Jak zbierać ziemniaki, aby na długo zachowały swoje walory?

Jeśli chce się uprawiać ziemniaki, które podczas przechowywania zachowają wszystkie swoje walory, należy pomyśleć nad wyborem odpowiedniej odmiany dobrze radzącej sobie w zapewnionych w magazynie warunkach. Warto postawić na uprawę ziemniaków późnych. Istotne jest też to, jak zbiera się warzywa. Przede wszystkim trzeba to robić ostrożnie. Okazuje się to ważne, aby uchronić ziemniaki przeznaczone do przechowywania przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogłyby później prowadzić do ich szybszego gnicia. Należy także pamiętać o tym, żeby zbierać wyłącznie dojrzałe bulwy.

Do przechowywania powinny zostać przeznaczone wyłącznie dojrzałe, zdrowe ziemniaki. Dlaczego? Ponieważ wiele chorób przenosi się stosunkowo szybko, a to oznacza, że przez kilka chorych bulw, większa część zbiorów nie będzie mogła zostać przeznaczona do użytku, co z kolei doprowadzi do poważnych strat finansowych.

Jak przygotować ziemniaki do długotrwałego przechowywania?

Aby zachować walory opisywanych warzyw, istotne jest dobre przygotowanie ziemniaków do przechowywania. Po zebraniu warzyw i upewnieniu się, że plony są zdrowe, warto również oczyścić ziemniaki z ziemi oraz innych zanieczyszczeń. Pod żadnym pozorem nie należy ich jednak czyścić w wodzie.

Ważny jest też czas, który trzeba przeznaczyć na suszenie i gojenie się bulw. Dzięki temu te, trafiające do przechowalni, będą w pełni zdrowe i pozbawione wszelkich uszkodzeń. Następny krok to stopniowe schładzanie ziemniaków, co ma w pełni przygotować je do długotrwałego przechowywania. Podczas tego etapu warzywa oddają swoje ciepło.

Odpowiednie miejsce do przechowywania ziemniaków

Przed znalezieniem odpowiedzi na pytania, w jakiej temperaturze przechowywać ziemniaki czy też, jaka jest właściwa dla nich wilgotność powietrza, warto przemyśleć, jak powinno wyglądać miejsce, w którym mają być składowane ziemniaki. W końcu od wyposażenia przechowalni również zależy, czy ziemniaki zachowają swoje swój smak i wygląd. W niewielkich gospodarstwach rolnicy decydują się na przechowywanie warzyw w piwnicy.

Jeśli jednak ma się większą liczbę bulw do magazynowania, warto postawić na profesjonalną przechowalnię wyposażoną w nowoczesny sprzęt. Ważne jest to, aby wyposażać dane miejsce w automatykę kontrolno-pomiarową, dzięki której znacznie łatwiejsza będzie ocena, czy ziemniaki przechowywane w danym miejscu rzeczywiście mają zapewnione właściwe warunki.

Istotne role odgrywają instalacje chłodnicze, a także sprzęt do nawilżania powietrza. Ważne są również systemy wentylacyjne, bez których trudno wyobrazić dłuższe magazynowanie jakichkolwiek warzyw. Należy również pamiętać, że przed włożeniem do pomieszczenia warzyw, trzeba je zdezynfekować. Najlepiej przechowywać ziemniaki w skrzyniopaletach lub na pryzmie w zautomatyzowanych przechowalniach.

Jak przechowywać ziemniaki?

Podczas przechowywania ziemniaków należy pamiętać, aby bulwy nie miały dostępu do światła. Bardzo ważne jest zapewnienie im odpowiedniej temperatury. Dla ziemniaków przeznaczonych do sadzenia będzie to od 2 do 4°C. Z kolei te warzywa, z których później mają powstać czipsy lub frytki potrzebują nieco więcej ciepła. Ich optymalna temperatura mieści się między 7 a 13°C.

Ziemniaki a mróz – co w sytuacji, gdy w przechowalni będzie zimno? Temperatura wynosząca poniżej 7°C określana jest jako temperatura przemarzania ziemniaka – jeśli warzywa przeznaczone do spożycia będą trzymane w niej przez dłuższy czas, stracą swój smak. Ponadto przez cały okres przechowywania powinno się utrzymywać taką samą temperaturę w przechowalni.

Warto pamiętać, że ważna jest też wilgotność powietrza, która powinna wynosić około 100%. Dzięki temu ziemniaki zachowają swój dobry wygląd. Należy także podczas przechowywania sprawdzać, czy warzyw nie dotknęła żadna choroba, ponieważ te, tak jak zostało wspomniane, szybko się rozprzestrzeniają.

FAQ:

  1. Jaka jest właściwa temperatura przechowywania ziemniaków?

    Ziemniaki, z których robi się frytki lub czipsy, należy przechowywać w temperaturze od 7 do 13°C, z kolei te przeznaczone do sadzenia – od 2 do 4°C.

  2. Czy przechowywane ziemniaki mogą być wystawione na światło słoneczne?

    Ziemniaki należy przechowywać w ciemnym miejscu, ponieważ światło powoduje pobudzenie bulw.

  3. Jakie są skutki złego przechowywania ziemniaków?

    Jeśli przechowywanie ziemniaków zostanie powierzone osobie, która nie zapewni im właściwych warunków, prawdopodobnie nie da się uniknąć pleśni. Nierzadko niewłaściwa temperatura powoduje, że ziemniaki zielenieją i puszczają kiełki lub chorują.