08.04.2022 r.

Nagrzewnice powietrza w przechowywaniu warzyw – po co są potrzebne?

Nagrzewnica powietrza do warzyw to urządzenie, bez którego prawidłowe suszenie zbiorów ziemniaków czy cebuli nie byłoby możliwe i efektywne. Stanowią podstawowy element wyposażenia magazynów do ich przechowywania. Urządzenia te generują strumień ciepłego powietrza, usuwając z pomieszczenia nadmiar wilgoci i jednocześnie znacznie zwiększają panującą w nim temperaturę.

Nagrzewnica powietrza do warzyw – ogólna charakterystyka

Przechowywanie zbiorów warzyw i owoców wymaga odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Te dwa czynniki, mimo z pozoru niewielkiego znaczenia, mają w praktyce decydujący wpływ przede wszystkim na możliwość dalszej obróbki zbiorów. Szczególnie dużym niebezpieczeństwem dla rolników jest przemarzanie, przez które owoce i warzywa tracą swoje cenne właściwości. W efekcie narażenie ich na takie warunki może oznaczać trudności w dalszej odsprzedaży. Cyrkulacja powietrza przez nagrzewnicę jest wysoce efektywna. To wynik zastosowania specjalnych rozwiązań technicznych, dzięki którym nagrzewnice powietrza mogą pracować w zasadzie przez cały czas. Duże znaczenie ma także mocny wentylator o niskich oporach toczenia.

Nagrzewnice powietrza to urządzenia przenośne wyposażone w kółka z blokadą jak i stacjonarne, które generują ciepłe powietrze wyłącznie w miejscu instalacji. Zapewniają utrzymanie temperatury w wybranym magazynie, jak i jej płynną zmianę w zależności od potrzeb. Większość rolników łączy je np. z termostatami oraz większymi i bardziej skomplikowanymi systemami wentylacji do przechowalni. Dzięki temu można chronić zbiory przed ich przegrzaniem. Urządzenie będzie także samo regulowało przepływ powietrza i intensywność działania.

Jak działają nagrzewnice powietrza?

Nagrzewnice powietrza do suszenia warzyw wykorzystują trzy podstawowe paliwa – energię elektryczną, gaz oraz olej napędowy. Wszystkie te urządzenia wytwarzają ciepło, wydatkując wybrane paliwo, dlatego ich użytkowanie łączy się z pewnymi nakładami finansowymi ze strony rolnika. Proces grzewczy jest w zasadzie natychmiastowy – urządzenie zaczyna generować strumień już w chwili jego uruchomienia, zapewniając stały przepływ powietrza przez wiele godzin, dni lub bez przerwy. Niektóre nagrzewnice powietrza do przechowywalni warzyw wymagają systemu odprowadzania spalin.

Rodzaje i typy nagrzewnic powietrza do suszenia warzyw

Nagrzewnice do pomieszczeń zamkniętych różnią się pomiędzy sobą głównie ze względu na rodzaj zastosowanego paliwa. Każde z nich ma swoje wady i zalety, wszystkie zachowują jednak podobną wydajność, są także wykonane z reguły ze stali nierdzewnej i doskonale znoszą trudy ciągłego użytkowania w warunkach przemysłowych.

Nagrzewnice elektryczne

W przemyśle rolniczym zdecydowanie najczęściej spotykane są nagrzewnice elektryczne. Mają wiele zalet, które są głównym powodem ich popularności. Można ich używać w zamkniętych pomieszczeniach, gdyż podczas pracy nie generują spalin, które należy odprowadzić poza magazyn. Ciepłe powietrze pozbawione jakiegokolwiek zapachu oraz wilgoci i wysoka wydajność sprawiają, że urządzenie cechuje się wysoką uniwersalnością i można je stosować zarówno w budownictwie, jak i w suszarni. Wadą natomiast jest potrzeba dostępu do zasilania trójfazowego w przypadku urządzeń o mocy równej lub większej od 5 kW oraz stosunkowo duże wydatki związane z eksploatacją.

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice na olej napędowy są równie popularne jak elektryczne, jednak cechują się nieco odmiennymi właściwościami użytkowymi. Ich największą zaletą jest z pewnością bardzo wysoka wydajność, dzięki której urządzenia te sprawdzą się także w przypadku wielkometrażowych hal oraz suszarni o bardzo dużej kubaturze i przestronnych magazynach. Są bardzo tanie w przemysłowej eksploatacji i można do nich podłączyć przewody giętkie, co zdecydowanie zwiększa ich uniwersalność. Wadą jest natomiast konieczność odprowadzenia spalin, co z reguły oznacza dodatkowe nakłady i pewne trudności logistyczne.

Nagrzewnice na gaz

Nagrzewnice na gaz ziemny zdają się łączyć zalety obu powyższych. Cechują się niewielkimi kosztami bieżącej eksploatacji, mają funkcję płynnej regulacji mocy, lecz także jedną i dość poważną wadę – wymagają odprowadzania spalin na zewnątrz, a w trakcie ich pracy powstaje dużo pary wodnej. Z tego powodu z urządzeń gazowych warto korzystać wyłącznie w obrębie dobrze wentylowanej suszarni, która zapewnia szybką wymianę powietrza z zewnątrz budynku.

Budowa nagrzewnic powietrza do przechowalni warzyw

W budowie urządzeń do suszenia zbiorów znajdziemy przede wszystkim termostat przegrzania oraz wychłodzenia, komorę spalania – zawsze ze stali nierdzewnej – wymiennik ciepła oraz zbiornik paliwa (jeśli występuje). Modele przenośne mają także zestaw kół przednich, które ułatwiają szybką zmianę ich lokalizacji. Część bardziej zaawansowanych modeli może być także wyposażona w elementy, które podnoszą parametry wybranego produktu.

FAQ:

  1. Jak wybrać najlepszą nagrzewnicę powietrza do suszenia warzyw?

    Proces suszenia warzyw, w tym ziemniaków czy cebuli, jest bardzo wymagający, dlatego warto go przeprowadzać wyłącznie przy użyciu urządzeń najwyższej jakości. Zawsze przed zakupem należy wybrać model zasilany odpowiednim paliwem i przemyśleć jego sposób użytkowania.

  2. Nagrzewnica powietrza do warzyw – czy wydajność ma znaczenie?

    Urządzenia do suszenia różnią się między innymi wydajnością, która definiuje ich przydatność w konkretnej suszarni. Warto dostosować moc do swoich wymagań – zbyt wydajne urządzenia mogą w efekcie generować duże koszty, jednak nie zawsze można wykorzystać pełnię ich możliwości.

  3. Gdzie kupić nagrzewnicę?

    Zakup nagrzewnicy powietrza do przechowalni warzyw bywa dość kłopotliwy. Na rynku znajdziemy setki urządzeń różniących się klasą wydajności i efektywnością pracy, dlatego zachęcamy do ich zakupu w firmie Omnivent, która oferuje wyłącznie najlepsze rozwiązania dla przedsiębiorców.