31.03.2022 r.

Systemy wentylacyjne do przechowalni warzyw – jakie wybrać?

Pomimo tego, iż warzywa i owoce rosną sezonowo, konsumenci chcą mieć do nich dostęp przez cały rok. Jest to możliwe dzięki ich odpowiedniemu przechowywaniu. Aby jednak wszystkie produkty zachowały swój wygląd oraz smak, konieczne okazuje się wykorzystanie urządzeń odpowiadających za temperaturę i wilgotność powietrza w magazynach. Ważna jest więc wentylacja do przechowywania warzyw. Jak wybrać odpowiednią?

Dlaczego odpowiednia wentylacja do przechowywania warzyw jest tak ważna?

Wszystkie produkty zebrane podczas zbiorów nie trafiają od razu na półki sklepowe. Część z nich przez jakiś czas pozostaje w specjalnych przechowalniach. Dzięki temu nawet w miesiącach zimowych czy jesiennych konsumenci mogą mieć dostęp do określonych warzyw i owoców. Aby jednak przez czas magazynowania nie straciły swoich walorów smakowych oraz wizualnych konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. W związku z tym trzeba przechowywać je w określonej temperaturze. Istotne jest również zadbanie o właściwą wilgotność powietrza w przechowalni.

Dokładne warunki zależą od rodzaju przechowywanych warzyw. Jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt sucho, plony stracą swój doskonały wygląd oraz masę. We wnętrzu, w którym panuje zbyt wysoka temperatura, szybko zachodzą procesy życiowe warzyw, a przez to mogą zacząć rozwijać się niepożądane drobnoustroje. To znacznie wpływa na jakość plonów. Niewłaściwe przechowywanie warzyw prowadzi ostatecznie do znacznych strat finansowych. W związku z tym należy zadbać o odpowiedni mikroklimat w przechowalni, a do tego niezbędne są systemy wentylacyjne montowane w pomieszczeniach, w których składowane są warzywa.

Systemy wentylacyjne do przechowywania warzyw

Tak jak zostało wspomniane, odpowiednia wentylacja do przechowywania warzyw ma duże znaczenie dla zachowania ich świeżości. Obecnie nie trzeba stawiać na jedno, klasyczne rozwiązanie. Zamiast tego osoby zajmujące się magazynowaniem płodów rolnych mogą wybierać między kilkoma opcjami. Pozwala to na znalezienie rozwiązania dostosowanego do konkretnych warzyw oraz sposobu ich składowania. Na jaki wentylację do chłodni na warzywa postawić? Najczęściej wybierane opcje przedstawiamy poniżej.

System ssący

Pierwszą propozycją jest system ssący. Stosuje się go zazwyczaj w przechowalniach ziemniaka oraz cebuli. Jego działanie opiera się na wymuszonej wentylacji warzyw, które są włożone do ażurowych skrzyń. Tego rodzaju rozwiązanie sprawia, że pomiędzy poszczególnymi rzędami skrzyń powstaje podciśnienie, a to z kolei prowadzi do wciągania powietrza poprzez szpary do skrzyń. Wykorzystanie systemu ssącego pozwala na zapewnienie efektywnej wentylacji, a także suszenie określonych produktów spożywczych.

W przypadku użycia tego typu urządzeń możliwe staje się ustawienie skrzyń jedna na drugiej nawet do wysokości 7,5 metrów. Warto przy tym pamiętać, że aby wentylacja była efektywna, konieczne jest zadbanie o to, żeby rzędy nie były dłuższe niż 25 metrów.

Systemy ciśnieniowe

Kolejną opcją jest ciśnieniowy system wertykalny określany również jako system „blow”. Zasada działania tego rodzaju rozwiązania opiera się na wymuszonej wentylacji warzyw, które podobnie jak w wariancie ssącym są przechowywane w ażurowych skrzyniach. Między ich rzędy powietrze jest wprowadzane przy użyciu wentylatorów. Zatkanie przestrzeni zarówno na górze, jak i na końcu rzędów wymusza horyzontalny przepływ gazu przez skrzynie.

To rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku zbiorów potrzebujących intensywnego suszenia. Jest to również dobre wyjście dla osób, którym zależy na intensywnej wentylacji konkretnych rzędów, a nie wszystkich produktów przechowywanych w danym miejscu.

Z kolei system ciśnieniowy określany także mianem ściany dosuszającej to rozwiązanie skierowane do wymagających klientów, którym zależy na tym, aby mieć możliwość wentylacji warzyw wyłącznie z wybranych warstw czy rzędów. W tym przypadku również skrzynie z produktami spożywczymi są ustawiane jedna na drugiej.

Powietrze wprowadza się przez otwory w ścianie, a poprzez szpary trafia na zewnątrz skrzyni. Ściana skośna gwarantuje skuteczne suszenie. Tego rodzaju system wentylacyjny jest stosowany w przechowalniach różnego rodzaju produktów, w tym ziemniaków oraz cebuli.

System grawitacyjny

W przypadku systemu grawitacyjnego wentylacja wykorzystuje naturalny obieg powietrza wokół pojemników, w których przechowywane są warzywa. Zaletą tego rodzaju systemu jest łatwa obsługa oraz bezproblemowy montaż, a także elastyczność. Doskonale sprawdzi się w przypadku warzyw wymagających przechowywania w określonej temperaturze.

Komora do przechowywania warzyw luzem

Komora, w której produkty są przechowywane luzem, jest opcją umożliwiającą optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, ponieważ warzyw nie trzeba wkładać tak jak w poprzednich rozwiązaniach do skrzynek. To z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów przechowywania. W tym przypadku powietrze jest wtłaczane przez specjalne kanały wentylacyjne. Aby zapewnić produktom optymalne warunki, należy pamiętać, żeby układać je w pryzmach o wysokości od 3 do 5 metrów. W ten sposób można przechowywać m.in. niektóre warzywa korzeniowe.

Jaki system wentylacji do przechowywania owoców i warzyw wybrać?

Odpowiednia wentylacja do przechowywania warzyw to podstawa zapewnienia produktom optymalnych warunków. Który z wymienionych systemów najlepiej sprawdzi się w danej przechowalni? Wszystko zależy od Państwa oczekiwań oraz od rodzaju przechowywanych produktów. Jeśli macie Państwo wątpliwości, nasi specjaliści mogą pomóc w podjęciu decyzji.

FAQ:

  1. Jakie ciśnieniowe systemy wentylacji w przechowalniach warzyw można wskazać?

    Systemy ciśnieniowe można podzielić na wertykalne określane również mianem „blow”, a także opcję nazywaną ścianą dosuszającą.

  2. Dlaczego wentylacja w przechowalni warzyw jest ważna?

    Dzięki odpowiedniej wentylacji można zadbać o zapewnienie przechowywanym produktom optymalnych wilgotności powietrza i temperatury, co pozwala zachować odpowiedni smak i wygląd warzyw na dłużej.

  3. Jak wybrać system wentylacji do przechowalni warzyw?

    System wentylacji powinien być dopasowany do konkretnych warzyw oraz potrzeb kupujących. W razie wątpliwości warto zapytać o radę specjalistę.