22.12.2021 r.

Termohigrometr w przechowalniach warzyw. Do czego służy?

Zachowanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności powietrza w to jedno z najważniejszych zadań w każdej przechowalni warzyw. Codzienne mierzenie temperatury przez pracowników i samodzielne ustawienie kolejnych maszyn mogłoby wiązać się z błędami, a to z kolei ze stratami towaru. W związku z tym warto zainwestować w termohigrometr. Co to jest? Dlaczego jego działanie odgrywa tak istotną rolę w przechowalni warzyw?

Dlaczego temperatura i wilgotność powietrza są ważne w przechowalniach warzyw?

Nie wszystkie warzywa po zbiorach od razu trafiają do klientów lub na sklepowe półki. Bardzo często muszą być przez odpowiedni czas przechowywane. Dzięki temu firmy mogą sprzedawać swoje produkty jeszcze przez długi czas, a klienci, cieszyć się określonymi warzywami nawet kilka miesięcy po terminie ich zbiorów. Jeśli jednak ma być to możliwe, oprócz znalezienia miejsca do składowania określonych produktów, trzeba także zadbać o zapewnienie im optymalnych warunków, które pozwolą zachować ich walory smakowe oraz soczysty wygląd.

Najważniejszymi parametrami, które trzeba kontrolować oraz regulować w odpowiedni sposób są: temperatura, a także wilgotność powietrza. Przede wszystkim, im więcej stopni Celsjusza pokazuje termometr w przechowalni, tym szybciej składowane w niej zbiory zaczynają dojrzewać. W związku z tym nie należy pozwolić na to, aby zbiory były w temperaturze pokojowej, ponieważ to znacznie skraca możliwy czas ich przechowywania. Warto jednak przy tym pamiętać, że również trzymanie warzyw w zbyt niskiej temperaturze nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ te zmarznięte tracą najczęściej walory smakowe, a także wartości odżywcze.

Większość gatunków warzyw powinno być przechowywanych w temperaturze 0°C. Mniej ważna nie jest także wilgotność bezwzględna powietrza. Ta powinna zostać dobrana w zależności od rodzaju przechowywanych warzyw, np. w przypadku warzyw liściowych lub kapustnych optymalna wilgotność wynosi od 95 do 98%, a podczas przechowywania warzyw cebulowych, powinna być ona nieco niższa i utrzymywać się na poziomie od 60 do 75%. Wskaźniki te są bardzo ważne, ponieważ suche powietrze prowadzi do zmniejszenia wagi warzyw, a to z kolei do obniżenia ich wartości rynkowej. Natomiast nadmierna wilgotność jest nierzadko przyczyną szybkiego rozwoju pleśni, co powoduje znaczne straty.

Temperatura punktu rosy, wilgotność względna i bezwzględna, czyli pojęcia, które warto znać

Określając odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza w danym miejscu, należy znać podstawowe pojęcia. Jednym z nich jest temperatura punktu rosy, którą wykorzystuje m.in. higrometr kondensacyjny — urządzenie używane do pomiaru wilgotności. Wskaźnik ten odnosi się do temperatury, w której zaczyna się skraplać para wodna. W związku z tym, jeżeli dany produkt będzie mieć temperaturę punktu rosy, zacznie pojawiać się na nim skroplona para wodna.

Mierząc wilgotność powietrza, należy również poznać takie pojęcia jak:

 • wilgotność właściwa, która odnosi się do tego, ile pary wodnej przypada na 1 kg powietrza,
 • wilgotność względna to stosunek zawartości pary wodnej w powietrzu do tego, ile mogłoby się w nim jej znaleźć przy danej temperaturze oraz ciśnieniu,
 • wilgotność bezwzględna to zawartość pary wodnej w 1 m³ powietrza.

Znajomość tych pojęć jest niezbędna do właściwej oceny, czy w magazynie, w którym przechowywane są warzywa, panują optymalne dla nich warunki.

Termohigrometr — co to jest?

Niezbędnym wyposażeniem wielu przechowalni warzyw jest odpowiedni termohigrometr. Do czego służy? Pozwala on na dokonywanie jednoczesnego pomiaru temperatury oraz względnej wilgotności powietrza, a więc dwóch najważniejszych wskaźników w pomieszczeniach, w których są zbiory. Najczęściej w obudowie tego rodzaju urządzeń można znaleźć czujnik wilgotności, a także część mierzącą temperaturę powietrza. Tego rodzaju urządzenia określane są mianem elektrolitycznych.

Wśród innych rodzajów sprzętu pomiarowego można wskazać:

 • higrometr włosowy — zaliczany do najstarszego rodzaju higrometrów, które opierają się na właściwościach włosa końskiego, ludzkiego lub włókien syntetycznych albo bawełnianych. W ocenie wilgotności powietrza w tym przypadku pomaga badanie długości włókna włosa;
 • higrometr kondensacyjny — tu wilgotność oceniana jest na podstawie temperatury, przy której na elementach urządzenia zaczyna skraplać się para wodna.

Pokrewnymi urządzeniami są również psychometry, w których skład wchodzi: termometr suchy, wskazujący temperaturę otoczenia, a także termometr wilgotny, pozwalający na ocenę wilgotności powietrza (im niżej jest jego wskaźnik, tym więcej pary wodnej można znaleźć w powietrzu).

Najczęściej termohigrometry są dostępne w niewielkich rozmiarach. Urządzenia wyposaża się również w ekrany LCD, z których w prosty sposób można odczytać dane dotyczące temperatury oraz wilgotności powietrza. Warto także zaznaczyć, że na rynku są dostępne zarówno sprzęty pokazujące wyłącznie podstawowe dane, jak i warianty zaawansowane, dzięki którym możliwe jest poznanie wszystkich istotnych w przechowalniach warzyw parametrów.

Jaki sprzęt wybrać do nowoczesnej przechowalni warzyw?

Warto pamiętać o tym, że nie każde urządzenie sprawdzi się we wszystkich przechowalniach. Na rynku można znaleźć wiele termohigrometrów do użytku domowego, jednak sprzęt wykorzystywany w magazynach powinien być nieco inny.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego niezawodność oraz dokładność. Niepoprawnie zmierzona temperatura czy źle wskazany poziom wilgotności może prowadzić do bardzo dużych strat. W nowoczesnych przechowalniach tradycyjne termohigrometry zastępują czujniki i sterowniki, działające podobnie do opisywanego urządzenia. Z powodzeniem mogą one same ustawiać agregaty chłodnicze czy wentylatory tak, aby stworzyć w przechowalni odpowiednie warunki. Inwestycja w automatykę kontrolno-pomiarową to doskonały wybór dla każdego, komu zależy na tym, aby jego zbiory na długo pozostały świeże i smaczne. To także komfortowe rozwiązanie, ponieważ odpowiednie oprogramowanie znacznie ułatwia pracę.

Nie wiecie Państwo, jakie urządzenie sprawdzi się w danej przechowalni warzyw? Nasi specjaliści mogą pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu. Omnivent to prawdopodobnie jedyna firma na świecie, która z powodzeniem wyposaża przechowalnie we wszystkie niezbędne sprzęty, dlatego na tego rodzaju urządzeniach znamy się doskonale.

FAQ:

 1. Do czego służy termohigrometr?

  Termohigrometr to urządzenie, które umożliwia jednoczesny pomiar wilgotności powietrza oraz temperatury.
   
 2. Dlaczego pomiary wilgotności oraz temperatury są istotne w przechowalniach warzyw?

  Odpowiednie temperatura oraz wilgoć mogą pomóc w zachowaniu walorów smakowych i składników odżywczych warzyw na dłuższy czas. Z kolei niewłaściwe parametry przyczyniają się do strat.
   
 3. Jaki sprzęt do pomiaru wilgotności i temperatury wybrać do przechowalni warzyw?

  W nowoczesnych przechowalniach warzyw zazwyczaj stosowane są czujniki i sterowniki działające podobnie do termohigrometru.