03.02.2021 r.

Automatyka kontrolno-pomiarowa w przechowalniach — dlaczego warto na nią postawić?

Warunki panujące w przechowalniach mają szczególne znaczenie dla jakości i świeżości produktów. Z tego powodu w nowoczesnych magazynach używa się urządzeń z zakresu automatyki kontrolno-pomiarowej, które w inteligentny sposób sterują pracą urządzeń, aby zapewnić optymalne warunki dla określonej żywności. Czym charakteryzują się takie rozwiązania i dlaczego warto w nie zainwestować?

Odpowiednie warunki w magazynach kluczem dla świeżości warzyw i owoców

Właściwa temperatura oraz wilgotność powietrza to kluczowe aspekty, jeśli chodzi o zachowanie jakości produktów trzymanych w przechowalniach. Służą do tego głównie wentylatory, agregaty chłodnicze oraz klapy wentylacyjne, którymi można sterować. W tym przypadku stosuje się automatykę kontrolno-pomiarową, którą mamy również w ofercie naszej firmy. Są to specjalnie zaprojektowane rozwiązania technologiczne mające kontrolować i dopasowywać warunki w magazynach, aby były optymalne dla płodów rolnych. Dzięki temu owoce, warzywa oraz inna żywność mogą docierać na sklepowe półki odpowiednie do spożycia.

Automatyka kontrolno-pomiarowa w służbie jakości produktów żywnościowych

Dzięki kontrolowaniu warunków w przechowalni za pomocą automatycznie działających urządzeń zyskuje się pewność, że panujące w nich warunki klimatyczne są na odpowiednie. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Wynika to przede wszystkim z tego, że nawet niewielkie odchylenie od optymalnych parametrów wilgotności i temperatury może doprowadzić do strat w inwentarzu magazynowym i tym samym strat finansowych. Warto więc zainwestować w przeznaczone do tego typu działalności rozwiązania, które będą odpowiadać na takie potrzeby.

Trzeba także podkreślić, że odpowiednie systemy kontrolno-pomiarowe automatycznie pozwalają na zbieranie danych, ich analizę, a później — wdrażanie rozwiązań odpowiednich dla określonych produktów żywnościowych. To ważne, ponieważ innego przechowywania będą wymagać ziemniaki, a innego pomidory czy cebula. Niezwykle ważny jest pomiar temperatur, ponieważ, jeśli będą one za wysokie, mogą zacząć szybko rozwijać się niebezpieczne mikroorganizmy.

Ważna jest również kontrola wilgoci w magazynach. W przypadku niektórych produktów im będzie jej więcej, tym szybciej trzeba liczyć się ze stratami. Aparatura kontrolno-pomiarowa może regulować ten czynnik, zapewniając przechowywanym produktom świeżość na dłuższy czas. Wprowadzenie do magazynów automatyki to doskonałe rozwiązanie, aby uniknąć psucia produktów, wpływającego negatywnie na ich smak, zapach oraz wygląd, a także powodującego zatrucia u osób, które zjedzą daną żywność.

Automatyka kontrolno-pomiarowa — dla kogo to dobry wybór?

Urządzenia do kontrolowania warunków w przechowalniach są przeznaczone zarówno dla bardzo dużych przedsiębiorstw, jak i tych średnich czy małych. Innowacyjnym rozwiązaniem jest aparatura kontrolno-pomiarowa z technologią OmniCuro, która pozwala nie tylko na bezpieczne przechowywanie produktów spożywczych, lecz także jest bardzo prosta w obsłudze. Aby nią sterować, wystarczy posiadać smartfona, tablet lub komputer. Chcąc korzystać z urządzeń kontrolno-pomiarowych nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, co dla wielu osób jest bez wątpienia znacznym plusem tego rozwiązania.

Tak jak zostało wspomniane, aparatura kontrolno-pomiarowa to rozwiązanie, na które mogą pozwolić sobie również właściciele mniejszych obiektów, zazwyczaj niemający możliwości finansowych pozwalających im inwestować w zaawansowane, wielomodułowe i skomplikowane urządzenia. Takim osobom poleca się prostsze, a przy tym tańsze urządzenia – takie jak model ACC-25, który oferujemy w ramach naszej działalności. Dzięki niemu można kontrolować maksymalnie dwie sekcje, co jest optymalnym rozwiązaniem właśnie w mniejszych przechowalniach.

Rozwiązania z zakresu automatyki kontrolno-pomiarowej to obecnie kwestie kluczowe, dotyczące produktów żywnościowych umieszczanych w przechowalniach. Atutem aparatury kontrolno-pomiarowej jest przede wszystkim fakt, że niezależnie od człowieka kontrolują to, co dzieje się w magazynie, co może mieć znaczący wpływ na ostateczną jakość oferowanych produktów. Wszystko dzięki temu, że urządzenia pomiarowe mogą działać przez cały czas — w przeciwieństwie do człowieka nie potrzebują one przerw. Co więcej, maszyny znacznie rzadziej niż ludzie popełniają błędy, a te także mają wpływ na wydajność i efektywność pracy.

Aparatura kontrolno-pomiarowa — jaką wybrać?

W naszej ofercie dostępne są produkty dostosowane do różnych potrzeb. Niezależnie od tego, jakie owoce czy warzywa są przechowywane danym magazynie, aparatura kontrolno-pomiarowa dostosuje warunki panujące w przechowalni do potrzeb żywności. Nie wiedzą Państwo, które urządzenie zapewni prawidłowy pomiar temperatury, ustawienia wilgotności i będzie dostosowane do potrzeb magazynu o określonej wielkości? W takiej sytuacji warto poprosić o pomoc jednego z doświadczonych specjalistów Omnivent, który na pewno znajdzie aparaturę kontrolno-pomiarową zapewniającą optymalne warunki dla produkowanej żywności.