03.02.2021 r.

Automatyka kontrolno-pomiarowa w przechowalniach

Warunki panujące w przechowalniach mają szczególne znaczenie dla jakości i świeżości produktów. Z tego też powodu w nowoczesnych magazynach używa się urządzeń z zakresu automatyki kontrolno-pomiarowej, które w inteligentny sposób sterują pracą urządzeń, aby zapewnić optymalne warunki. Czym charakteryzują się takie rozwiązania i dlaczego warto w nie zainwestować?

Odpowiednie warunki kluczem dla świeżości

Właściwa temperatura oraz wilgotność powietrza to kluczowe aspekty, jeśli chodzi o zachowanie jakości w przechowalniach. Służą do tego głównie wentylatory, agregaty chłodnicze oraz klapy wentylacyjne, którymi można w inteligentny sposób sterować. W tym przypadku stosuje się automatykę kontrolno-pomiarową, którą mamy również w ofercie naszej firmy. Są to specjalnie zaprojektowane rozwiązania technologiczne mające kontrolować i dopasowywać warunki w magazynach, aby były optymalne dla płodów rolnych.

W służbie jakości

Dzięki kontrolowaniu warunków w przechowalni za pomocą automatycznie działających urządzeń ma się absolutną pewność, że panujące w nich warunki klimatyczne są na odpowiednim poziomie. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Wynika to przede wszystkim z tego, że nawet niewielkie odchylenie od optymalnych parametrów wilgotności i temperatury może doprowadzić do strat w inwentarzu magazynowym i tym samym strat finansowych. Warto więc zainwestować w przeznaczone do tego typu działalności rozwiązania, które będą odpowiadać na takie potrzeby.

Dla kogo automatyka kontrolno-pomiarowa?

Co ważne, urządzenia do kontrolowania warunków w przechowalniach są przeznaczone nie tylko dla dużych przedsiębiorstw. Mogą pozwolić sobie na nie również właściciele mniejszych obiektów, którzy zazwyczaj nie mają możliwości finansowych pozwalających im inwestować w zaawansowane, wielomodułowe i skomplikowane urządzenia. Takim podmiotom poleca się prostsze, a przy tym tańsze urządzenia – takie jak model ACC-25, który oferujemy w ramach naszej działalności. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie maksymalnie dwóch sekcji, co jest optymalnym rozwiązaniem właśnie w mniejszych przechowalniach.

Jak widać, rozwiązania z zakresu automatyki kontrolno-pomiarowej to obecnie kwestia kluczowa, jeśli chodzi o produkty żywnościowe umieszczane w przechowalniach. Ich atutem jest przede wszystkim to, że niezależnie od człowieka kontrolują to, co dzieje się w magazynie, co może mieć znaczący wpływ na ostateczną jakość oferowanych produktów.