20.02.2020 r.

Budowa przechowalni ziemniaków krok po kroku

Ziemniaki są składnikiem wielu cennych potraw. Polacy nie wyobrażają sobie bez nich życia. Jedynie profesjonalnie zaprojektowana przechowalnia do przechowywania produktu luzem lub w skrzyniopaletach daje gwarancję zminimalizowania strat przechowalniczych. Ziemniakom trzeba zapewnić właściwą temperaturę, wilgotność oraz wentylację. Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować przechowalnię do ziemniaków.

Jakie ziemniaki nadają się do przechowywania?

Do przechowywania odpowiednie są  tylko dojrzałe i zdrowe bulwy. Pamiętajmy o tym, że przechowalnia to nie szpital! Zebrane bulwy trafiają bezpośrednio do przechowalni, gdzie w pierwszym okresie zostają osuszone, zagojone, a ich skórka się utwardza. Proces ten zachodzi w temperaturze od 12 do 18oC. Następnie, ziemniaki zostają stopniowo schładzane.

Jak przygotować przechowalnię do przechowywania luzem?

Przechowywanie ziemniaków w pryzmie wymaga odpowiedniej i jednakowej temperatury całej pryzmy. Temperatura przechowywania zależy od przeznaczenia i odmiany ziemniaka i mieści się w granicach od 2 do nawet 13oC. Kluczowe jest utrzymanie stałej temperatury przez cały okres przechowalniczy. Wilgotność powinna kształtować się na możliwie najwyższym poziomie, nie mniejszym niż 92 procent. Przechowalnie trzeba także zabezpieczyć przed dostępem światła, które powoduje zazielenienie bulwy. Konstrukcja budynku musi być na tyle mocna, by była w stanie wytrzymać napór ziemniaków na ściany budynku.

Jak przygotować przechowalnię  na skrzyniopalety?

Przechowywanie ziemniaków w skrzyniopaletach jest dużo bardziej praktyczne i bezpieczniejsze. Produkt trzymany w skrzyniach jest mniej narażony na odgnioty. W dodatku zdecydowanie szybciej można zlokalizować ogniska chorobowe i tym samym uchronić zdrowe bulwy. Temperatura oraz wilgotność, powinna być utrzymywana na takim samym poziomie jak w przypadku przechowywania luzem. Ziemniaki nie mogą mieć także dostępu do światła. Dużą zaletą przechowalni na skrzyniopalety jest brak naporu produktu na ściany budynku, dzięki czemu można go wykonać z lekkiej konstrukcji stalowej.